Sterownik schodowy 6-17k

Dane techniczne

Napięcie zasilania 8-15V DC (typowo 12V DC)
Pobór mocy 0,25W (12V, 20mA)
Wymiary 60x65x25mm
Liczba stopni schodowych/ punktów świetlnych 6-17
Obciążenie na jeden kanał do 1A
Instrukcja obsługi Instrukcja obsługi Sterownik_schodowy_6_17k_firmy_Nowoster.pdf6-17k

Wybór liczby stopni

Regulacja szybkości

Czas świecenia maksymalnego

Tryb skokowy

Opis sterownika

Sterownik zaprojektowany dla taśm i żarówek LED 12V. Sterowanie uzyskuje się przez dwie czujki ruchu.  Każda czujka odpowiada za zapalanie i gaszenie w górę lub w dół. Zadziałania czujki PG (przy założeniu, że jest to czujka zamontowana u dołu schodów) spowoduje zapalanie po kolei kanałów w górę z szybkością ustawioną potencjometrem P1. Następnie wszystkie kanały będą świecić przez czas ustawiony potencjometrem P2 lub do zadziałania czujki PD. Po tym kanały zaczną gasnąć w tej samej kolejności, w jakiej się zapalały, z szybkością ustawioną na P1. Zadziałanie czujki PD (przy założeniu montażu na dole schodów) spowoduje zapalanie kolejno kanałów z dołu ku górze. Następnie zadziałanie czujki PG (lub upływ czasu ustawionego potencjometrem P2) spowoduje gaszenie kanałów w kierunku z dołu do góry.

Wejścia sterownika przystosowane są do przycisków lub czujek mini PIR z adapterkami.

Zasilanie sterownika napięciem 12V DC. Napięcie takie samo jak zasilanie taśm LED. Obciążalność każdego kanału do 1A, co daje zainstalowaną moc max. 12W na jeden kanał.

Schemat podłączania

03 schemat schodowy 8 17 miniPIR adapter

PS - przycisk w sterowniku do ustawiania liczby stopni

P1 – potencjometr szybkości.

P2 – potencjometr czasu świecenia, jak wszystkie kanały zapalone w efekcie (zanim zadziała druga czujka).

Zmiana ustawień

Zmiana liczby stopni (domyślnie wysyłana na 17 stopni):

 • Wejściem PS klikamy i ustawiamy cyklicznie liczbę stopni
 • aktualna liczba kanałów obrazowana jest poprzez podświetlenie skrajnych kanałów, np. dla 17 stopni widać zapalone kanały 1 i 17, a dla 11 stopni widać zapalone kanały 1 i 11.

Zmiana szybkości i czasu

 • Dokonywane przy pomocy potencjometrów P1 i P2
 • Po każdej zmianie należy odłączyć zasilanie, aby ustawienia zostały wprowadzone do pamięci sterownika

Algorytm optymalny pod czujki

Podczas wyboru sterownika schodowego ważne jest, aby algorytm odpowiadał metodzie działania: czy to pod czujki, czy pod przyciski. W przypadku przycisków, podczas przejścia schodami jednej osoby naciskany jest jeden przycisk. Dla czujek - podczas przechodzenia jednej osoby zawsze zadziałają dwie czujki: na dole i na górze (np. dla czujek ruchu PIR, barier podczerwieni czy czujek nacisku). Dlatego też w przypadku czujek ważny jest taki algorytm działania, aby pogodzić zapalanie i gaszenie dla jednej osoby oraz zapalanie z dwóch stron dla dwóch osób idących naprzeciw siebie. Algorytm optymalny dla czujek przewiduje właśnie taką sytuację, że jeżeli efekt nie dojdzie do końca i zadziała czujka na drugim krańcu schodów, to sterownik uzna osobę z naprzeciwka. A jeżeli efekt dojdzie do końca i zadziała druga czujka to sterownik uznaje, że osoba opuszcza schody i następuje wygaszanie oświetlenia w tym samym kierunku, co zapalanie.

Bardzo ważne jest, aby algorytm decydował, kiedy uznać osobę z naprzeciwka, a kiedy uznać, że to jedna i ta sama osoba opuszcza schody. Przy wyborze odpowiedniego sterownika schodowego jednym z głównych kryteriów, które należy brać pod uwagę, jest algorytm działania: czy to pod czujki czy pod przyciski. Jeżeli zakupi się sterownik schodowy z algorytmem nieodpowiednim pod czujki ruchu, to może dość do sytuacji, że dla jednej osoby albo nie będzie wygaszania po kolei w ogóle albo sterownik uzna osobę z naprzeciwka, gdy w rzeczywistości była tylko jedna osoba na schodach. Ważne jest, aby dla czujek algorytm był jak najbardziej optymalny i oferowane sterowniki firmy Nowoster mają właśnie taką cechę.

ALGORYTM OPTYMALNY POD CZUJKI! Zapalanie po kolei - gaszenie po kolei. Zanim efekt dojdzie do końca i zadziała czujka druga, to będzie efekt z naprzeciwka i spotkają się dwa efekty po drodze (sterownik uzna osobę z naprzeciwka). Jeżeli efekt dojdzie do końca i zadziała druga czujka to sterownik uznaje, że osoba opuszcza schody i będzie to sygnał do wygaszania w tym samym kierunku co zapalane (jedna osoba była na schodach, weszła i opuściła).

PODSUMOWANIE:

 • wybieralna liczb stopni, schodków, punktów świetlnych itp. między 6 a 17
 • działanie tylko skokowe
 • wejścia pod czujki ruchu góra i dół (przystosowany do czujek mini PIR z adapterkami)
 • regulacja szybkości zapalania i gaszenia
 • regulacja czasu świecenia wszystkich kanałów, jak już zostaną zapalone
 • małe wymiary (6cm na 6,5cm na 2,5cm). Zaletą sterownika jest to, że jest on stosunkowo mały i można zmieścić go w szafce, skrzynce itp.
 • zasilanie sterownika 8-15V DC. Typowo 12V DC
 • pobór prądu przez sam sterownik 20mA
 • pobór mocy przez sam sterownik 0,25W
 • obciążalność do 1A na kanał
 • dobry stosunek ceny do możliwości
 • diody, taśmy led, żarówki led można łączyć ze sterownikiem nawet na kilkunastometrowych przewodach
 • do sterownika można podłączyć same diody (z rezystorami), taśmy LED, moduły LED, listwy LED, żarówek led itp.
 • dodatkowo (oprócz sterownika) należy zaopatrzyć się w  przyciski/ czujki, zasilanie, źródła światła LED
 • bardzo wysoka sprawność działania
 • wysokiej jakości elementy, profesjonalna płytka drukowana i wiele innych czynników mają zapewniać działanie na długie lata

Zapisz

Zapisz

ZapiszZapisz

Zapisz

Zapisz

ZapiszZapiszZapisz

Zapisz

ZapiszZapisz

Zapisz

Zapisz

Gwarancja

Dowodem zakupu jest faktura.

Na sterowniki udzielana jest pełna dwuletnia gwarancja.

Gwarancja zwrotu 14 dni
Masz również gwarancję zwrotu produktu w ciągu 14 dni od otrzymania przesyłki. Standardowo zwracany przedmiot nie może nosić śladów użytkowania. Jednak zakupiony u nas sterownik można podłączać i sprawdzać jego działanie. Kup, podłącz, sprawdź! Jeżeli nie spełni Twoich oczekiwań - odeślij go w ciągu 14 dni, a my zwrócimy Ci kwotę za sterownik.

Gwarancja "uruchomienia"
Dodatkowo, tylko u nas, na oferowane sterowniki masz miesięczną gwarancję na wypadek przypadkowego uszkodzenia sterownika podczas montażu (uruchamiania itp.). W ciągu miesiąca od otrzymania przesyłki, jeżeli przypadkowo (w jakikolwiek sposób z winy użytkownika) sterownik zostanie uszkodzony, naprawimy go lub wymienimy na nowy. Poniesiesz tylko koszt odesłania uszkodzonego sterownika (wysokość w zależności od rodzaju przesyłki i operatora) oraz opłatę ponownej wysyłki naprawionego/ nowego urządzenia (12,30 zł listem poleconym).

Guarantee

 

2 years guarantee!

Returning
You have the right to withdraw from your online purchase or mail order within 14 days. You will have to pay the costs of returning the goods to us. Please note that normally you may not use goods that you have received before deciding to withdraw from the purchase. Our controllers you can plug in and test!