Szybki poradnik zakupowy

 

1. STEROWNIK SCHODOWY

Podstawowym kryterium wyboru powinna być liczba stopni (punktów oświetlenia LED). Przykładowo: dla 16 stopni schodowych, przy założeniu podświetlania każdego z nich, zdecydować się można np. na jeden z następujących sterowników: 8-17k, 11-20k, 11-20k LCD.

Przeanalizuj swoje możliwości finansowe (może warto zainwestować więcej?)

Kolejne wytyczne powinny dotyczyć zapotrzebowania odnośnie funkcji, efektów oraz możliwości dodatkowych sterownika.

W przypadku oświetlenia LED, zwłaszcza taśm LED, warto wybrać sterownik z możliwością pracy w trybie płynnym. Przy użytkowaniu schodów bardzo przydatne są również funkcje nierównomierności zapalania i gaszenia, regulacji rozmycia w trybie płynnym oraz osobna regulacja szybkości zapalania i gaszenia.

Z opinii klientów wynika, iż funkcje, które wcześniej nie były brane pod uwagę okazują się później użyteczne na co dzień. Może warto raz jeszcze przeanalizować budżet i zainwestować, aby potem nie żałować? W przypadku schodów z dużą liczbą stopni najwięcej możliwości oferują sterowniki 11-20k, 11-20k LCD, dla schodów krótszych natomiast (mniejszej liczby punktów świetlnych) 5-10k.

2. CZUJKI

czujki ruchu PIR oraz bariery podczerwieni - najczęściej wybierane do sterowników schodowych LED.

PIR do zabudowy

Czujki ruchu PIR wybiera większość naszych klientów. Rynek oferuje wiele modeli, jednak najczęściej wybór kupujących pada na czujniki ruchu PIR w wersji do zabudowy. Podyktowane jest to tym, iż gotowe czujki ruchu w obudowach są przeważnie duże, mocno odstające od ściany i często brzydkie. Czujki do zabudowy można na własne, często tanie sposoby, zabudować.

Dodatkowo takie czujki do zabudowy można łatwo modyfikować odnośnie kąta działania poprzez umieszczanie elementu PIR w tulejce. Z praktycznego punktu widzenia czujki ruchu PIR do zabudowy dają o wiele więcej możliwości montażu, ustawień, regulacji, a do tego są sporo tańsze od czujek gotowych. Tanie czujki do zabudowy nie działają gorzej od gotowych droższych czujek. Po przeprowadzeniu testów polecamy czujki ruchu mini PIR model HC-SR-501 (współpracują z oferowanymi sterownikami za pośrednictwem modułów czasowych).

Przyciski

Niekiedy z różnych przyczyn zamiast czujek ruchu montowane są przyciski. Przyciski muszą być chwilowe (np. dzwonkowe).

 

3. RODZAJ ŹRÓDŁA ŚWIATŁA

Rodzaj oświetlenia LED i sposób montażu zależy od indywidualnych upodobań czy projektu. Spotyka się:

Oczka LED na/w ścianie – rzadziej wybierane przez klientów

W przypadku oczek LED montowane są gotowe oprawy LED lub oprawy „halogenowe” plus „żarówki” LED. Określenia oprawy halogenowe i żarówki LED są to nazwy potoczne. Oprawy, oczka LED mogą być zarówno grube (otwory nawet do 5-6cm w głąb), jak i cienkie (otwory głębokości 2-3cm). Jeżeli w ścianie są jakieś kominy itp., zaleca się otwory płytkie i bardziej płaskie oprawy. Do opraw cienkich najczęściej stosowane są żarówki LED typ gniazda G4.

Taśmy LED pod stopniami schodów - najczęściej montowane

Taśmy LED montowane są najczęściej od spodu we frezach trepów drewnianych (ew. kamiennych) lub we wpuszczonych profilach – głównie z przyczyn wizualnych, estetycznych. W przypadku taśm LED o szerokości 8mm wystarczą frezy 1cm na głębokość 0,5cm.

Profile oraz taśmy mogą być również nie wpuszczane, a montowane (przykręcane lub przyklejane) bezpośrednio do okładziny stopnia schodowego. Jeżeli taśma jest bezpośrednio przyklejana do np. drewna to najlepiej, aby była ona wodoodporna (w silikonie). Jeżeli umieszczamy ją w profilu - wystarczy taśma LED zwykła (nie wodoodporne).

4. Kolor, szerokość, rodzaj taśmy LED.

Dlaczego taśmy jednobarwne a nie RGB?

Taśmy RGB umożliwiają zmianę kolorów, jednak nie da rady na nich uzyskać dużej mocy świetlnej i ładnej barwy białej, zwłaszcza ciepłej. Oświetlenie schodowe zmieniające kolory jest również sporo droższe pod względem sterowania i owszem zachwyca, ale często tylko na początku.

Biały ciepły czy zimny

Ładną barwę białą i odpowiednią moc można uzyskać z taśmy jednobarwnej. W szczególnych przypadkach, w zależności od wystroju wnętrza, stosuje się taśmy jednobarwne inne niż białe np. niebieskie. Dla oświetlenia schodów drewnianych najczęściej wybierane są taśmy białe ciepłe. W przypadku schodów murowanych, z marmuru, granitu, kamienia itp., zarówno ciepłe jak i zimne. Taśmy ciepłe mają lekki odcień żółtawy, a taśmy zimne mają lekki odcień niebieskawy. Niekiedy i do schodów drewnianych stosowane są taśmy białe zimne, jeżeli cały charekter mieszkania jest stylizowany na zimne oświetlenie ledowe.

Szerokość taśm względem schodka, ilość oczek LED

Taśmy LED montowane są zazwyczaj na całej szerokości schodów (90-95% szerokości stopnia schodowego), rzadziej na połowie długości lub mniej.

W przeważającej części punkty świetlne (oczka jak i taśmy LED) są montowane dla każdego stopnia schodowego. Niekiedy, zwłaszcza dla oczek LED, punkty świetlne są montowane co drugi stopień. Ten sposób nie jest polecany przez klientów ze względu na bezpieczeństwo. Otóż, jeżeli oświetlenie punktów nie jest zgodne z liczbą stopni może dochodzić do niebezpiecznych sytuacji, gdzie mózg może interpretować punkty LED jako stopnie (podwójny stopień) i podświadomie można zrobić krok dwa razy większy niż stopień. Są to rzadkie przypadki, ale ryzyko istnieje, dlatego też polecamy montaż w stosunku 1:1, czyli każdy stopień schodowy to punkt świetlny.

Moc oczka LED i taśmy LED

Dobierana przede wszystkim pod kątem oczekiwanej wynikowej jasność podświetlenia schodów.

Wizualna liniowość światła z taśm LED

W przypadku taśm LED praktyczny okazuje się wybór taśmy mocniejszej również z powodu gęstości upakowania diod LED. Otóż taśmy słabsze o mocy 5W/m typ diody 3528 mają upakowanie 300 led na 5m. Taśmy mocniejsze 10W/m typu 3528 mają upakowanie 600 led na 5 metrów. Większość klientów montuje taśmy mocniejsze nie dlatego, że mocniej świecą, ale dlatego, że diody są gęściej upakowane i światło jest bardziej liniowe, mniej widać poszczególne punkciki, zwłaszcza w odbiciach od powierzchni stopni schodowych.

Jeżeli moc taśmy LED 600led/5m jest za duża, to w zasilaczu impulsowym (np. modułowym) można nieco zmniejszyć napięcie zasilania. Jeżeli dla napięcia 12V moc wynosi X, to już przykładowo dla napięcia 11V moc spadnie średnio do 0,7X. Także mając mocniejsze taśmy można mieć ładniejsze podświetlanie uzyskane z gęściej upakowanych diod, a przy tym, zmniejszając napięcie, można zmniejszyć moc nawet o 40% zliżając się do nominalnej mocy taśmy słabszej 5W/m.

Podsumowując: w przypadku montowania taśm LED polecane są taśmy mocniejsze typu 3528 o upakowaniu diod 600 LED na 5 metrów.

5. Co zrobić w przypadków schodów z oświetleniem sufitowym, górnym, dekoracyjnym, podświetleniem poręczy, z półpiętrem, spocznikiem itp.?

W przypadku schodów nietypowych, niestandardowych, oświetlenia dodatkowego rozwiązaniem jest zaopatrzenie się w najbardziej zaawansowany z oferowanych przez firmę Nowoster sterowników - 11-20k lub 11-20k LCD.

Oświetlenie górne, dekoracyjne, podświetlenie poręczy

W przypadku oświetlenie górnego, sufitowego, dekoracyjnego czy poręczy wystarczy do liczby stopni dodać jeszcze 2 kanały i w sposób naprawdę prosty, a zarazem skuteczny otrzymać podświetlenie dodatkowych punktów innych niż stopnie schodowe. Przykładowo, jeżeli stopni schodowych jest 16, to w sterowniku wybieramy 18 stopni. Wtedy stopień nr 1 i 18 łączy się z oświetleniem dodatkowym (sufitowe, poręcze) i takie punkty dodatkowe zawsze włączą się pierwsze i wyłączą ostatnie w oświetleniu schodowym dla typowych algorytmów zapalania i gaszenia po kolei.

Schody ze spocznikiem

W przypadku schodów ze spocznikiem łatwo i skutecznie można uzyskać wizualną pauzę na spoczniku wybierając w sterowniku liczbę stopni większą od faktycznej. Jeżeli schody są na 16 stopni ze spocznikiem w sterowniku należy wybrać np. 18 lub 19 stopni i 2-3 środkowych kanałów nie łączy się (te kanały to wirtualne stopnie na spoczniku). W ten prosty sposób uzyska się dla spocznika pauzę w efekcie. Spocznik powoduje rozdzielenie schodów i wtedy efekt też będzie rozdzielony czasowy.

Półpiętra, spocznik symetryczny i niesymetryczny z wyjściem/wejściem do innego pomieszczenia

W przypadku półpiętra, spocznika symetrycznego jak i niesymetrycznego z wyjściem/wejściem do innego pomieszczenia można wykorzystać wejście stałego świecenia sterownika schodowego lub podłączyć przycisk lub czujkę równolegle z czujką lub przyciskiem dolnym lub górnym. Jeżeli pomieszczenie jest rzadko używane to przycisk do wejścia PS z funkcją timera w zupełności wystarczy.

Jeżeli schody są duże, a pomieszczenie często używane, to drugim sposobem jest rozdzielenie schodów i traktowanie ich jako dwa osobne ciągi schodowe i zastosowanie dwóch osobnych sterowników oraz 3 lub 4 czujek ruchu.

6. JASNE SCHODY (doświetlone światłem dziennym)

Mam w dzień jasne schody (okna) i nie chcę, aby oświetlenie schodowe działało w dzień? Są na to dwa sposoby:

czujki ruchu z funkcją zmierzchową np. PIR416. Jednak mają one regulację dwupołożeniową (brak regulacji płynnej).

zastosowanie modułu czasowego podłączonego bezpośrednio do sterownika schodowego lub w torze między czujnikami a sterownikiem schodowym.

W module czasowym można ustawić przedział czasowy, dla którego będzie blokowanie sterownika lub czujek. Przykładowo ustawiamy czas 8-16 i dla tego przedziału czasowego czujki lub sterownik będzie blokowany. Stosując moduły czasowe bezpośrednio do sterownika schodowego lub w opcji do czujek ruchu można blokować działanie czujek lub sterownika schodowego w określonych godzinach danego miesiąca. Dodatkowo można moduł czasowy podłączyć do wejścia PS i np. włączać oświetlenie schodowe na stałe codziennie w określonych porach ustawionych w module czasowym.

7. INSTALACJA POŁĄCZENIOWA

Do miejsca gdzie będzie sterownik schodowy i zasilacz należy od każdego stopnia schodowego położyć przewód dużyłowy miedziany najlepiej w formie linki (nie drutu). Od czujek (dolnej i górnej) przewód 3 żyłowy. Dla sterowników z wejściem PS i/lub PB można przewidzień jeszcze miejsce, przewody dwużyłowe na przycisku lub przełączniki (w zależności od wersji sterownika). Dla punktów świetlnych wystarczający jest przewód instalacyjny miedziany o przekroju żyły 0,5mm. Ze względu na prąd nie potrzeba grubszych przewodów. W przypadku 3 żyłowych do czujek wystarczą cieńsze lub podobne nie przekraczające 0,5mm. Do zasilacza należy pociągnąć instalację 3 żyłową 230V. Przewód od zasilacza do sterownika schodowego o przekroju 1-2,5mm2 w zależności od mocy zainstalowanych LED.

8. NAJCZEŚCIEJ WYBIERANE ZESTAWY

OPTYMALNY

 1. Sterownik schodowy LED 11-20k LCD – 600zł netto lub 11-20k LCD PARTY/RELAX – 770zł netto
 2. Taśma led ciepła biała wododoporna w silikonie 600led/5m – 4x85zł netto (przykładowe 4 rolki)
 3. Moduł czasowy do czujek LCD – 120zł netto
 4. Czujka mini PIR HC-SR501 lub zamiennik – 2x10zł netto (dwie czujki góra i dół)
 5. Obudowa do czujek luzem (nakładana na ścianę z puczką itp.) – 2x15zł netto
 6. Zasilacz 12V 150W impulsowy – 120zł netto

oswietlenie_schodowe_led_zestaw_1

Na mniejszą liczbę punktów świetlnych (do 10 odcinków taśm, oczek led, itp.)

 1. Sterownik schodowy LED 5-10k – 330zł
 2. Taśma led ciepła biała wododoporna w silikonie 600led/5m – 2x85zł netto (przykładowe 2 rolki)
 3. Moduł czasowy do czujek LCD – 120zł netto
 4. Czujka mini PIR HC-SR501 lub zamiennik – 2x10zł netto (dwie czujki góra i dół)
 5. Obudowa do czujek luzem (nakładana na ścianę z puczką itp.) – 2x15zł netto
 6. Zasilacz 12V 75W impulsowy – 80zł netto

oswietlenie schodowe led zestaw 2

 ZESTAW MINIMALNY

 1. Sterownik schodowy LED 6-17k – 160zł (do 0,5A na kanał, do 6W na kanał)
 2. Czujka PIR model PIR416 do zabudowy– 2x40zł netto (dwie czujki góra i dół)
 3. Obudowa do czujek luzem (nakładana na ścianę z puczką itp.) – 2x15zł netto
 4. Zasilacz 12V 75W impulsowy – 80zł netto

oswietlenie schodowe led zestw 3

 ZESTAW MAKSYMALNY

 1. Sterownik schodowy LED 11-20k LCD PARTY/RELAX – 770zł netto
 2. Taśma led ciepła biała wododoporna w silikonie 600led/5m –85zł netto za rolkę(przykładowa rolka taśmy led)
 3. Moduł czasowy do czujek LCD – 120zł netto
 4. Czujka mini PIR HC-SR501 lub zamiennik – 2x10zł netto (dwie czujki góra i dół)
 5. Obudowa do czujek luzem (nakładana na ścianę z puczką itp.) – 2x15zł netto
 6. Zasilacz 12V 150W impulsowy – 120zł netto
 7. Moduł LAN do sterownika schodowego i oświetlenia dodatkowego - 300zł netto
 8. Metalowa tulejka do obudowy czujnika – 2x5zł netto

oświetlenie schodowe led zestaw 4

ZESTAW STARTOWY DO SPRAWDZENIA DZIAŁANIA CZUJEK - na dwie czujki mini PIR – 180zł netto

Zestaw startowy składa się z modułu czasowego, dwóch czujek mini PIR, obudów, tulejek oraz tymczasowego zasilacza wtyczkowego (potem zasilacza już nie montuje się do systemu oświetlenia schodowego). Zasilacz tymczasowy wtyczkowy jest tylko do testowania czujek czy będą one działały na danych schodach. Do zestawu startowego dodawane są od razu dwa skrawki tasiemek led do wizualnego szybkiego sprawdzania zadziałania czujek. Taki zestaw startowy gotowy jest już do testowania czujek. Czujki należy testować na schodach przed na dole, za na górze itp. Testowanie polega na tymczasowym umiejscowieniu czujek w miejscu przewidzianym na czujki. Podczas testu będzie wiadomo czy dane miejsce będzie optymalne czy ewentualnie jakaś inne umiejscowienie czujek będzie lepsze. Podczas testowania należy sprawdzać działanie zarówno z orygialną soczewką fresnela (biała kopułka) jak i bez soczewki w tulejkach. Tulejki powodują zmniejszenie kąta działania (tak jakby działanie na przecięcie wiązki). Przewody czujek można przedłużać (lub wymnienić na dłuższe).

ZESTAW STARTOWY DO SPRAWDZENIA DZIAŁANIA CZUJEK - dla czujki mini PIR oraz czujki zbliżeniowej – 220zł nettoPodczas przedłużania czujek należy łączyć:

Mini PIR : Vcc>+5V; OUT>C1 lub C3; GND>Masa

Czujka zbliżeniowa: czerwony>+5V; żółty>C1 lub C3; czarny>masa.

Dla czujki mini PIR w menu modułu czasowego należy wybrać aktywację od stanu wysokiego (np. aktyw 1 wysoki). Jeżeli czujka mini PIR nie jest podłączona, należy wybrać stan niski dla aktywacji. Dla czujki zbliżeniowej należy wybrać stan niski. Dla wejść niepodłączonych np. C2 i C4 aktywacja musi zostać ustawiona na stan niski (aktyw 2 i aktyw 4 na niski).

Uwaga: Tylko dla podłączonych poprawnie czujek mini PIR musi być ustawiona aktywacja na stan wysoki. Jeżeli czujki nie są podłączone, a jest stan wysoki dla danego wejścia to będzie wyzwalanie. Aby nie było wyzwalania trzeba przestawić na stan niski.

Uwaga: Po podłączeniu zasilania czujki mini PIR potrzebują kilkudziesięciu sekund, aby ustabilizować tło dla elementu PIR. W tym czasie (ok. 1 minuty) mogą występować fałszywe sygnały wyzwalające. Po włączeniu zasilania należy odczekać kilkadziesiąt sekund, a następnie już można testować. Czujka zbliżeniowa działa od razu po włączeniu zasilania.

8. PORÓWNANIE WIELKOSCI TYPOWYCH OFEROWANYCH STEROWNIKÓW

Od lewej sterownik 5-10k

górny prawy – 6-17k, 11-17k, 8-17k.

Lewy dolny – 11-20k

Prawy dolny – 11-20k LCD, 11-20k LCD PARTY/RELAX

9. PRZYKŁADOWE ZASILACZE

Przykładowe zasilacze stosowane w oświetleniu schodowym. W górnej części zdjęcia zasilacze wodoodporne (stosowane rzadziej). Część dolna to zasilacze impulsowe modułowe. Na zdjęciu od 35W do 150W. Zasilacze modułowe impulsowe mają regulację napięcia. Dla taśm LED mocniejszych jeżeli za mocno świecą to zmniejszając napięcie na zasilaczu modułowym impulsowym np. z 12V na 11V zmniejsza się moc nawet o 20-30%.

10. NAJCZĘŚCIEJ MONTOWANE TAŚMY LED

Od lewej:

 1. Taśma LED 600led/5m diody smd3528 wodoodporna w silikonie ciepła biała na podłożu złotawo – brązowym. Takie podłoże lepiej nadaje się do schodów drewnianych. Gęstość taśm LED 600led/5m jest optymalna. Diody są gęściej upakowane i światło jest bardziej liniowe (mniej widać punkty świetlne zwłaszcza w odbiciach).
 2. Jak wyżej ale upakowanie 300led/5m. Zalecane jeżeli wymagana jest dużo mniejsza ilość światła niż przy taśmach mocniejszych 600led/5m
 3. Taśmy 600led/6m wodoodporna w silikonie na podłożu białym. Takie taśmy polecane jeżeli są klejone bezpośredno na jasnych schodach (kamień, marmur itp.) lub bardzo jasnym drewnie (malowane itp.)
 4. Taśma 600led/5m zwykła (nie wodoodporna). Polecana jeżeli montowana np. w profilach aluminiowych lub np. nie ma ryzyka dostania się wody (schody nie zmywane wodą a np. obite i odkurzane bez użycia wody).

Jak widać na zdjęciu, jeżeli schody są drewniane to najlepiej pasujące, komponujące się są taśmy LED na podłożu złotawo brązowym.

11. Przykładowe obudowy i mocowania na szynę DIN.

Każdy sterownik można zamontować w obudowie (otwory we własnym zakresie). Jeżeli cały montaż odbywa się w szafce na szynę DIN to można dokupić również mocowania do szyny DIN. Mocowania przykręca się do obudowy i w takiej obudowie można już montować sterownik. Mocowanie na szynę DIN jest mało problematyczne.

Obudowa duża jasna – 30zł netto (pasuje do 11-20k, 11-20k LCD)

Obudowa mała czarna – 10zł netto (pasuje do 6-17k, 8-17k itp.)

Mocowania na szynę DIN - 5zł netto/szt (dla obudowy większej zalecane 2 mocowania)