FAQ

Tutaj znajdą Państwo odpowiedzi na pytania najczęściej zadawane przez naszych klientów. Baza pytań i odpowiedzi będzie sukcesywnie rozszerzana.

  • Jaka czujka będzie najlepsza?
    Aby móc Państwu jak najlepiej doradzić w kwestii czujek prosimy o kontakt mailowy. Do wiadomości proszę dołączyć zdjęcia schodów (lub projekt schodów, jeśli schody jeszcze nie istnieją). Na fotografiach powinny być uwidocznione ciągi komunikacyjne oraz otwory drzwiowe w okolicy dołu i góry schodów (przed, za, obok, itp.), a także warunki na/ przed pierwszym i ostatnim stopniem schodowym.
  • Kiedy sprawdzi się czujka mini PIR
    Czujkę zalecamy montować głównie tam, gdzie w miejscu montażu po obu stronach znajdują się ściany lub inne "przeszkody", na których będzie się kończyło pole widzenia czujki. W przeciwnym wypadku poza schodami nie powinien znajdować się żaden ciąg komunikacyjny, gdyż czujki mini PIR mają duży zasięg - nawet do kilku metrów w linii prostej. Kąt działania można zmniejszyć zastępując soczewkę Fresnela wąską tulejką.
    Kolejnym ze sposobów zastosowania czujnika ruchu mini PIR jest jego montaż na suficie, nad wejścim na schody. Zazwyczaj wymagane jest ograniczenie kąta widzenia poprzez zastosowanie wąskiej tulejki. Czujnik mini PIR umieszczony na suficie, skierowany w dół, działa wtedy na zasadzie kurtyny. Jego obszar wykrywania ruchu ma kształt stożka. Dobierając optymalne położenie czujnika można wyeliminować powszechny problem reagowania tego typu czujek ruchu na osoby przechodzące OBOK schodów.
    Więcej informacji w zakładce czujka mini PIR.
  • Kiedy lepiej zastosować czujkę optyczną odbiciową zbliżeniową?
    Czujka odbiciowa zbliżeniowa wykrywa wiązkę odbitą od przeszkody (tu osoby wchodzącej na schody). Jej zaletą, w porównaniu do barier podczerwieni, jest montaż po jednej stronie schodów. Realny zasięg dla nóg na wysokości łydek wynosi około 50cm i uzależniony jest od koloru i materiału obiektu odbijającego (np. różnica między czarnymi i białymi spodniami). Czujka stosowana głównie w przypadku schodów otwartych, z ciągami komunikacyjnymi/ wejściami do pomieszczeń zlokalizowanymi blisko pierwszego/ostatniego stopnia. Zalecana przez nas jedynie do dość wąskich schodów. Dodatkowo nalezy pamiętac, że ten czujnik posiada jedynie regulację CZUŁOŚCI, a nie zasięgu. W praktyce czułość czujnika może zmieniac się w zależności od natężenia światła w otoczeniu (rośnie w nocy) oraz w zależności od koloru i wielkości powierzchni odbijającej.
    Z naszych doświadczen wynika, iż czujka ta ma szansę poprawnie pracować, jeśli po przeciwnej stronie ma minimum 1,5-2m wolnej przestrzeni. Mówiąc wprost: najlepiej, aby po przeciwnej stronie czujnika nie było zadnych obiektów typu: barierki, słupki, a zwłasza duże jasne powierzchnie typu ściana. Więcej informacji w zakładce czujkaoptyczna standard 0,8m.
    Jeśli Państwa schody nie spełniają tych warunków - polecamy czujniki optyczne Sharp.
  • Jakie przewody poprowadzić do taśm/ oczek LED?
    Instalacja dla źródeł światła:
    - przewody miedziane dwużyłowe (typowo 0,5mm2), dobrze sprawdzają się tzw. linki, gdyż są bardziej elestyczne, co ułatwia ich prowadzenie i lutowanie do taśm LED
    - przewody należy poprowadzić między punktami świetlnymi (oczka LED, taśmy LED), a miejscem, gdzie będzie sterownik schodowy
  • Jakie przewody poprowadzić do czujek?
    Do czujek należy doprowadzić cienkie przewody 3-żyłowe (min. 0,22mm2, optymalnie 0,35mm2, max 0,5mm2), najlepiej miedziane. Lokalizacja przewodów: między otworem, miejscem czujki dolnej a sterownikiem oraz między otworem, miejscem czujki górnej a sterownikiem.