Dlaczego LED

Prowadzona przeze mnie firma specjalizuje się w szeroko pojętej dziedzinie sterowników LED. Posiadamy dużą bazę opracowanych i oprogramowanych sterowników LED, co powoduje, że oferowane przez nas produkty gwarantują wysoką użyteczność w oświetleniu LED: domowym, biurowym, dekoracyjnym oraz w reklamach LED.

 

W tabeli u dołu strony znajduje się krótka charakterystyka oferowanych przez firmę rodzajów sterowników LED wraz z linkami do stron www, które zawierają bardziej szczegółowy opis produktów.

 

Zamówienia można kierować na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.   lub   gg 1518837.

 

Zachęcam jednak również do zapoznania się z poniższym tekstem na temat oświetlenia ledowego. Starałem się w nim w jak najbardziej obiektywny sposób przedstawić wady i zalety oświetlenia LED, jego główne cechy i możliwości sterowania oraz porównawczą kalkulacje kosztów dla żarówek tradycyjnych, LED oraz świetlówek.

 

 

 

Dlaczego oświetlenie LED?

 

Nie jestem wielkim entuzjastą oświetlenia LED. Moim zdaniem, w tej chwili nie ma lepszego oświetlenia LED do domowych warunków, biorąc pod uwagę różne kryteria. Co oczywiste, oświetlenie LED wciąż nie nadaje się do każdych warunków. Przykładowo, tam gdzie w dalszym ciągu nie jest i jeszcze długo nie będzie stosowane, to oświetlenie ulic i chodników miast, gdzie nadal największym powodzeniem cieszą się różnego typu świetlówki. Oświetlenie LED nie nadaje się też tam, gdzie wymagane jest skuteczne oddawanie barw o wysokiej jakości. W fotografii nadal najlepszym oświetleniem pozostaje naturalne oświetlenie słoneczne lub tradycyjne - żarowe i halogenowe.
Obecnie, oświetlenie LED ma dwie podstawowe wady. Po pierwsze – oświetlenie LED jako początkowa inwestycja nie jest jeszcze tak tanie, jak typowe - żarowe lub halogenowe. Zamiennik żarówki halogenowej o mocy 20W, która kosztuje 2zł, to żarówka LED o mocy 5W kosztująca 20zł. Jest to koszt aż 10 razy większy. Jednak podane ceny są wypośrodkowane, więc przelicznik może się wahać. Drugą wadą (mniej znaczną) jest fakt, że oświetlenie LED gorzej oddaje autentyczne barwy niż żarówki tradycyjne. Jeżeli w świetle słonecznym róża ma kolor ciemnoczerwony, to przy oświetleniu LED może mieć inny odcień i jej barwa znacząco zblednie. Dla zwykłego użytkownika będzie to na co dzień niezauważalny drobiazg. Różnice w oddawaniu barw będą dostrzegalne naprawdę w niewielu sytuacjach i można przyjąć, że ta wada, w porównaniu do zalet oświetlenia LED, może być pominięta.

 

Większa energooszczędność oświetlenia LED w stosunku do żarowego - w tym halogenowego, jest niezaprzeczalnym faktem. Jednak oświetlenie LED nie jest bardziej oszczędne w stosunku do świetlówek, także kompaktowych. Jeżeli ktoś pisze, że oświetlenie LED jest oszczędniejsze od świetlówek - nie ma racji. Tak samo jest w przypadku, gdy słyszymy, że oświetlenie LED jest tańsze od świetlówek w przeliczeniu na strumień świetlny, jest to całkowita nieprawda. Świetlówki mają tylko jedną zaletę - dają dużo światła w przeliczeniu na moc pobieraną. Reszta ich cech to wady. Cena zakupu świetlówek nie jest niska, ich żywotność, zwłaszcza świetlówek kompaktowych, pozostawia wiele do życzenia. Oddawanie barw przez świetlówki jest bardzo nienaturalne i pod tym względem nadają się one tylko do oświetlania ulic i chodników. Przy świetle świetlówek człowiek wydaje się być bardzo blady, niczym kościotrup, a soczyście czerwone jabłko przypomina raczej sztuczny owoc. Kolejną wadą świetlówek jest ich długi czas rozpalania się - aby osiągnęły pełną moc świecenia musi minąć nawet kilka minut od włączenia. Nie można ich także bardzo często włączać i wyłączać (głównie chodzi o świetlówki kompaktowe), ponieważ ich elektronika szybko się psuje i stają się zwykłym złomem. Ostatnią i jedną z najważniejszych wad świetlówek jest fakt, że nie można ich ściemniać. Nie można regulować jasności świetlówek ani poprzez elektronikę ani zasilanie. Jeżeli podłączy się świetlówkę do ściemniacza 230V, który stosuje się do zwykłych żarówek - można się lekko zdziwić. Regulacja jasności nie zadziała na świetlówkach.

Energooszczędność oświetlenia LED jest co prawda wysoka, ale nie wyższa od świetlówek (są to dane ogólne). Przy czym jednak oświetlenie LED jest dużo bardziej oszczędne od żarówek typowych i halogenowych. Po samodzielnym sprawdzeniu, wiadomo, że oświetlenie LED jest średnio 5 razy oszczędniejsze od oświetlenia żarowego, w tym halogenowego. Oznacza to, że standardowo oświetlenie LED o mocy 5W świeci tak, jak żarowe o mocy 25W. Są to wartości uśrednione i mogą wahać się o kilka, kilkanaście procent. Jeżeli jednak osoba sprzedająca oświetlenie w sklepie internetowym lub na allegro zapewnia, że żarówka LED 3,5W świeci jak 60W albo wręcz 100W, to jest to czysty marketing w najgorszym wydaniu. Niestety, w przystępnej cenie nie ma możliwości kupienia żarówki LED o mocy 3,5W, która będzie dawała tyle światła, co żarówka tradycyjna 60 W lub 100 W. Przelicznik 10, 20-krotny jest ustalany na wyrost. Aby się nie rozczarować należy dobierać przelicznik ok. 5-krotny dla żarówek LED, a dla taśm LED nawet 3, 4-krotny. Taśmy LED mają dodatkowo rezystory ograniczające i jeszcze na nich tracona jest moc. Natomiast żarówki LED 12V (lub 230 V) mają wyspecjalizowane drivery PWM i w ich przypadku sprawność sterowania diodami LED jest wysoka. Przelicznik mówiący, że żarówka 3,5W świeci jak 35W (10 razy mniejsza moc przy tym samym strumieniu świetlnym) jest już realny, ale takie oświetlenie jeszcze nie jest dostępne w cenach podawanych w sklepach internetowych czy na allegro. Sprzedawane oświetlenie LED w postaci taśm LED i żarówek LED jest oczywiście montowane w Chinach, po jak najniższych kosztach i w większości przypadków przelicznik większy od 5-krotnego jest przekłamaniem. Kończąc ten wątek trzeba napisać, że aby dobrze obliczyć koszty oświetlenie LED należy przyjmować przelicznik maksymalnie 5-krotności mocy (żarówka LED 5 W świeci jak 25W, a nie jak 100W tradycyjna lub halogenowa). Wtedy nie damy się oszukać marketingowi odnośnie oświetlenia LED.

 

Żywotność oświetlenia LED jest oczywiście długa. Jednak jeśli sprzedawca pisze, że żarówki świecić będą przez 50-100 tys. godzin, to zapomina poinformować kupujących, że dotyczy to samej diody LED w taśmie czy żarówce LED w warunkach nominalnych. Dodatkowo, podczas świecenia dioda traci jasność (o czym sprzedający również nie informują). Realna żywotność oświetlenia LED utrzymuje się na poziomie 20 tys. godzin, co da nam ok. 3 lat ciągłego świecenia lub 10 lat typowego świecenia po kilka godzin dziennie. Standardowa żywotność żarówek (w tym halogenowych) oscyluje na poziomie 1-2 tys. godzin. Niestety, najczęściej mamy do czynienia ze specjalnym postarzaniem produktu, podobnie jak ma to miejsce w większości firm produkujących sprzęty domowe. Żywotność świetlówek powinna wynosić nawet kilka tysięcy godzin - o ile nie włącza i nie wyłącza się ich za często (głównie świetlówki kompaktowe). Niestety, najwięksi producenci w tej branży od kilu lat wypuszczają na rynek naprawdę słabej jakości świetlówki kompaktowe. Osobiście przeze mnie wypróbowane produkty marki Phili** oraz Osr** (nie piszę pełnych nazw :-)) zużyły się zdecydowanie za szybko, nie mieszcząc się w standardowym czasie eksploatacji. Za ten fakt odpowiadają głównie wytyczne producentów oraz niskie koszty montażu w krajach azjatyckich.
Niedocenianym lub raczej niezauważanym czynnikiem przemawiającym za oświetleniem LED jest to, że takie oświetlenie z diod LED może przyjmować dowolne kształty tanim kosztem. Nie do wyobrażenia jest tanie oświetlenie liniowe zrobione z żarówek tradycyjnych lub świetlówek. Jeżeli mamy do oświetlenia wnękę o długości 5 metrów i chcemy, aby światło rozchodziło się równomierne na całej długości, to najlepiej wykonać je z taśm LED. Nie ma możliwości zrobienia tego łatwo i tanio przy użyciu innych źródeł światła niż LED-owe w postaci taśm LED. Niezależnie od tego, czy do oświetlenia będziemy mieli prosty odcinek, linię, krzywiznę czy okrąg - przy użyciu elastycznych taśm LED 12 V takie oświetlenie będzie można zrealizować.

 

Dlaczego nie świetlówki?

 

W dzisiejszych czasach świetlówki odchodzą już do lamusa. Jest to jednak proces dość powolny. Do ludzkiej świadomości musi się przebić fakt, że świetlówki nie są tak praktyczne, jak by się wydawało. Opary rtęci (w większości świetlówek) nie czynią ich ekologicznymi. Wyższe koszty zakupu, wysoka awaryjność, długie oczekiwanie na jasność nominalną, niemożność regulacji jasności oraz nierealistyczne oddawanie barw - sprawiają, że świetlówki pomimo jednej zalety (duża moc świetlna w przeliczeniu na pobieraną moc elektryczną) są kiepskim wyborem. Osobiście nie polecam używania świetlówek do warunków domowych, ani przy oświetleniu głównym ani dekoracyjnym.


„Żarówki tradycyjne, w tym halogenowe? Chciałbym, ale nie mogę.”
Prawo Unii Europejskiej zabroniło już sprzedaży żarówek tradycyjnych 100 W, a wkrótce stanie się to także z żarówkami 75 W i 60 W. Głównymi zaletami żarówek tradycyjnych (i halogenowych) jest bardzo wierne oddawanie barw i niski koszt zakupu. Odnośnie oddawania barw, przy ich świetle człowiek wygląda bardzo naturalnie, nie tak blado, jak przy oświetleniu ze świetlówek. Ich atutem jest również możliwość przyciemniania i rozjaśniania emitowanego przez nie światła. Oprócz tych trzech ważnych zalet tradycyjnego oświetlenia żarowego, reszta ich cech to praktycznie same wady, np. bardzo niska sprawność. Energochłonność to główna przyczyna wycofywania żarówek tradycyjnych z rynku. Ich wadą jest również to, że żarówki mocno się nagrzewają. Jest to powiązane z energochłonnością i niską sprawnością. Wiadomo, że jeżeli urządzenie pobiera dużo mocy elektrycznej i daje mało światła w stosunku do pobieranej mocy, to jej reszta musi uwalniać się w inny sposób, w tym przypadku jest to wydzielanie ciepła. W żarówkach tradycyjnych dotknięcie bańki żarówki grozi mocnym poparzeniem. Przy projektowaniu oświetlenia żarowego należy pamiętać, że emisja ciepła jest bardzo duża i takie oświetlenie należy montować z dala od rzeczy łatwopalnych. Nie wolno go umieszczać w zamkniętych, małych obudowach i w sufitach podwieszanych bez odpowiednio dużej przestrzeni wentylowanej. Z powodu nagrzewania, oświetlenie żarowe jest mniej przyjazne dla środowiska niż świetlówki i oświetlenie LED. Ponieważ społeczeństwo powinno stawać się coraz bardziej proekologiczne - nie powinniśmy już używać tradycyjnych żarówek. Wiele osób jest jednak nadal przekonanych wyłącznie do stosowania takiego oświetlenia, dlatego stopniowo wprowadzane są przepisy o zakazie ich sprzedaży. Co ciekawe, sprzedawcy nadal oferują żarówki 100 W i inne, jako sprawne źródła ciepła. To prawda, żarówki tradycyjne są źródłami ciepła wysokiej sprawności (rzędu 95-97%). Reszta energii jest wydzielana jako światło, czyli skutek uboczny :-). Ostatnią sprawą, z powodu której nie mogę stosować żarówek tradycyjnych, choć bym chciał, jest wysokie zagrożenie pożarowe. Mocne nagrzewanie się żarówek jest częstą przyczyną pożarów. W przypadku świetlówek czy oświetlenia LED nie istnieje tak duże zagrożenie, gdyż ich sprawność jest dużo wyższa i przy tej samej mocy świetlnej, świetlówki i oświetlenie LED o wiele mniej się nagrzewają. Nagrzewanie się żarówek tradycyjnych często dokucza w okresie poza zimowym. Zapewne każdy zna to uczucie dyskomfortu, kiedy zwykłe żarówki halogenowe (300 W) dokuczały nadmiernie emitowanym ciepłem podczas imprez, spotkań ze znajomymi lub kolacji w ciepłe wieczory. Powyższy przykład daje nam wyraźnie do zrozumienia, że nie bez znaczenia jest stopień nagrzewania się otoczenia nadmiernie rozżarzonych żarówek.

 


Trochę wiedzy o wyliczaniu kosztów realnych oświetlenia LED, tradycyjnego żarowego i z użyciem świetlówek.

 

Wiadomo, że każdy chwali to, co jego lub to, na czym chce zarobić. Dlatego na tej stronie staram się pokazać w krótki, przystępny i obiektywny sposób zalety i wady trzech głównych rodzajów oświetlenia stosowanego w biurach, budynkach użyteczności publicznej, a przede wszystkim w domach. Kupując dane oświetlenie do mieszkań i domów, a wcześniej je projektując, należy brać pod uwagę wiele aspektów - począwszy od wygody stosowania, montażu, użytkowania, a skończywszy na aspektach ekonomicznych. W tym fragmencie przyjrzymy się aspektom finansowym stosowania danego typu oświetlenia. Nasza firma nie sprzedaje oświetlenia LED, tylko sterowniki do niego. Przybliżając kupującym cechy samego oświetlenia LED nie stosujemy bełkotu marketingowego i nie wciskamy nieprawdziwych danych kupującym, aby sprzedać jak najwięcej urządzeń, jak to się często odbywa w sklepach internetowych czy na allegro. Jeżeli sprzedawca pisze, że kupując żarówę LED za 20 zł zaoszczędzimy 2 tys. zł rocznie, to niestety delikatnie mówiąc, mija się z prawdą. Kupujący nie muszą znać się na przeliczeniach i parametrach kupowanego oświetlenia. Korzystają z tego sprzedawcy i bardzo często wprowadzają ludzi w błąd. Oświetlenie LED nie jest tak bardzo oszczędne, jak je opisują. Owszem, jest oszczędniejsze od oświetlenia tradycyjnego i świetlówkowego, ale oszczędności w praktyce znacznie się różnią od tych wypisanych w marketingowych przykładach sprzedawców oferujących oświetlenie LED.  W ogólnym rozrachunku oświetlenie LED jest lepsze od tradycyjnego żarowego i świetlówkowego, lecz nie są to niesamowicie duże sumy zaoszczędzonych pieniędzy. Decydując się na oświetlenie LED należy skupić się na innych jego zaletach niż oszczędności w energii elektrycznej. Kupując oświetlenie należy brać pod uwagę takie atuty, jak: nienagrzewanie się, długą żywotność, dostępność różnych kształtów (różne zamienniki tradycyjnych żarówek, oświetlenie liniowe, krzywizny). Często jest to oświetlenie bezpieczniejsze (dużo typów oświetlenia LED jest na 12 V). Przy zakupie należy także brać pod uwagę łatwość sterowania oświetleniem LED. Moim zdaniem, aspekt finansowy przy wybieraniu oświetlenia LED należy zepchnąć na dalszy plan i nie wierzyć marketingowym przechwałkom na temat zaoszczędzonych pieniędzy. Należy skupić się na wielu innych zaletach tego oświetlenia.

 



Krótka charakterystyka porównawcza realnych kosztów oświetlenia pomieszczenia strumieniem świetlnym 1300 lumenów (ok. 100W tradycyjnej żarówki)

 


Koszt zakupu, moc, żywotność:

 

żarówka tradycyjna – 2zł, moc 100W, 1000 godz.
świetlówka – 15zł, moc 20W, 5000 godz.
żarówka LED – 80zł (1 komplet 4 sztuk po 20zł po 5W), moc łącznie 20W, 20000 godz.

 

Ilość sztuk i koszt w ciągu 10 lat dla określonej żywotności, przy założeniu 5 godzin świecenia dziennie:

 

żarówka tradycyjna - 18 sztuk – 36zł
świetlówka - 4 sztuki - 60zł
żarówka LED - 1 komplet 4 sztuk - 80zł

 

Z powyższych wyliczeń wynika, że rozkładając koszty zakupu na 10 lat, żarówki LED nadal będą droższe. Obliczenia są uśrednione, ponieważ może się zdarzyć, że żarówek tradycyjnych będzie potrzebnych 2 razy mniej, niż jest podane w obliczeniach, a żarówek LED dwa razy więcej, ponieważ padną po 5 latach użytkowania. Technologia LED jest stosunkowo młoda i nie wiadomo, czy żarówki LED faktycznie pożyją 10-20 lat, gdyż testy żywotności żarówek LED są teoretyczne, robione na podstawie specjalnych badań i programów do sprawdzania trwałości.

 

Zużycie oraz koszt energii przy całkowitych cenach jej zakupu w przeciągu 10 lat, przy świeceniu 5 godzin dziennie:

 

żarówka tradycyjna - 1800 kWh – 1000zł
świetlówka - 350 kWh - 200zł
żarówka LED - 350 kWh – 200zł

 


Z przedstawionej krótkiej i bardzo ogólnej analizy wynika, że koszt zakupu świetlówki czy oświetlenia LED na pewno zwróci się w ciągu 10 lat przy podanych założeniach. Koszty zakupu każdego rodzaju oświetlenia w ciągu 10 lat są o wiele mniejsze od kosztów energii elektrycznej. Przy projektowaniu oświetlenia, głównym kryterium branym pod uwagę powinno być zużycie energii dla danego strumienia świetlnego. Ogólnie rzecz ujmując, świetlówki i oświetlenie LED będą w ciągu długiego okresu przeliczeniowego tyle razy tańsze w użytkowaniu, ile mniej mocy zużywają dla tego samego strumienia świetlnego. Rozpatrując jedynie aspekt ekonomiczny długookresowy należy zastanawiać się nad oświetleniem LED-owym lub świetlówkowym. Wnikając głębiej w zalety i wady trzech typów oświetlenia pomieszczeń, należy się zastanowić w czym dane oświetlenie jest lepsze od drugiego. Z ogólnych obliczeń wynika, że świetlówki w długim okresie użytkowania są zbliżone kosztami do oświetlenia LED. Wybór między nimi zależy od tego, co dany typ oświetlenia oferuje. Świetlówki nie są obojętne dla środowiska, nie można regulować jasności ich światła, gorzej oddają barwy, długo się nagrzewają do pełnej mocy oraz nie można ich często włączać i wyłączać. Mają one bardzo wiele wad, dlatego wybór pomiędzy świetlówkami a oświetleniem LED powinien być prosty. Oświetlenie LED lepiej oddaje barwy, można regulować jasność ich światła, można często włączać i wyłączać bez skutków ubocznych, jest trwalsze i mocniejsze. W oświetleniu LED nie ma możliwości przypadkowego uszkodzenia mechanicznego którejś z ich części. Natomiast w świetlówkach łatwo można zbić szkło (podobnie jak w żarówkach). W oświetleniu LED używany jest przezroczysty plastik, więc odporność na uszkodzenia jest na wysokim poziomie. 

 

 

 

Ergonomia, ekologia, ekonomia - 3xE

 


Oświetlenie powinno być jak najbardziej 3xE, czyli ekologiczne, ergonomiczne i ekonomiczne. Pojęcie ergonomii oznacza, że oświetlenie nie powinno sprawiać problemów z zamontowaniem, obsługą, wymianą itd. Powinno być bardzo przyjazne użytkownikowi. Najmniej ergonomiczne wydaje się być oświetlenie świetlówkowe różnego typu. Nie posiada możliwości regulacji jasności światła, nie można go stosować ze ściemniaczami 230 V, co więcej po włączeniu trzeba czekać nawet kilka minut na pełną jasność. Poza tym, ograniczone kształty i wielkości przez specjalne bańki szklane, powodują, że takie oświetlenie nie wszędzie można wykorzystać i zamontować. Nieco lepsze pod względem ergonomii jest oświetlenie żarowe. Można ściemniać jego światło, wymiana jest bezproblemowa, nie ma ograniczeń odnośnie częstotliwości włączania i wyłączania. Nie można ich jednak wszędzie wykorzystać ze względu na szklaną bańkę, która łatwo się tłucze oraz mocno się nagrzewa. Najbardziej ergonomicznym źródłem światła jest oświetlenie LED. Na bazie diod LED wymyślane są już ich różnorodne kształty, a także produkowane są praktycznie wszystkie zamienniki żarówek i świetlówek. Dostępne są już zamienniki w postaci diod LED na dowolne złącze, czy będzie to E14, E27, GU10, MR16 czy G4 oraz na podłużne świetlówki jarzeniowe oraz wiele, wiele innych. Dostępna jest też cała gama produktów LED, sprzedawana jako "żarówki" LED, moduły LED, taśmy LED. Słowo "żarówki" jest specjalnie wzięte w cudzysłów, ponieważ w diodach LED nic się nie żarzy (potocznie jest jednak przyjęte, że zamienniki LED typowych żarówek tradycyjnych halogenowych są nazywane żarówkami LED). Pod względem technicznym nie jest to określenie poprawne, ale potocznie bardzo często używane. Oświetlenie LED jest dość odporne na uszkodzenia mechaniczne, wymiana uszkodzonych urządzeń na nowe jest bardzo łatwa, prosto nim także sterować, a dodatkowo można ściemniać i rozjaśniać emitowane światło. Oświetlenie LED jest produkowane w bardzo różnorodnej gamie kształtów, rodzajów, typów. Nie nagrzewa się tak, jak żarówki tradycyjne. Ergonomia oświetlenia LED jest na najwyższym poziomie i można je stosować praktycznie wszędzie. Produkowane są nawet wodoodporne taśmy LED zalewane silikonem. Wodoodporność w oświetleniu LED uzyskana zostaje dość niskim kosztem, który jest nieporównywalnie mniejszy od stworzenia wodoodpornego oświetlenia żarowego czy świetlówkowego. Pod względem ekologicznym, to świetlówki są najgorszym typem oświetlenia. Określając oświetlenie ekologicznym lub nie, brany jest pod uwagę odpad zużytego sprzętu (nie jego energooszczędność). Świetlówki mają często w środku trujące opary (są to zazwyczaj opary rtęci). Dodatkowo, w świetlówkach kompaktowych montowane są układy elektroniczne, jeżeli taka świetlówka się zepsuje – w całości musi zostać oddana do recyklingu. Należy pamiętać, że świetlówek nie wolno wyrzucać ze zwykłymi odpadami, tylko wkładać je do specjalnych pojemników przeznaczonych na świetlówki. Pojemniki takie znajdują się najczęściej w sklepach RTV i AGD oraz w hipermarketach. Ekologia nie jest także mocną stroną tradycyjnych żarówek. Choć zbudowane są jedynie ze szkła, wolframu i metalu, to korzystając z oświetlenia żarowego zużywa się ich bardzo dużo. Halogeny natomiast mają już w sobie specjalny gaz halogenowy. Należy je traktować jak zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny, dlatego każdą żarówkę LED trzeba oddawać do recyklingu w specjalnych punktach odbioru (sklepy RTV i AGD, supermarkety). Oświetlenie LED bazuje na półprzewodnikach, które są substancjami nietoksycznymi. Dodatkowo, w oświetleniu LED używany jest metal oraz plastik i praktycznie nie ma w nim już ołowiu. Jako że oświetlenie LED jest najtrwalsze i ulega najwolniejszemu zużyciu - pod względem ekologii zasługuje na najwyższe miejsce na podium spośród wszystkich typów oświetlenia. Dodatkowo, zepsutą żarówkę lub taśmę LED można w bardzo łatwy sposób zastąpić nową, nie wymieniając całej elektroniki. W żarówce czy taśmie 12 V od razu widać, która dioda została uszkodzona, ponieważ nie świeci się wtedy cały moduł trzech diod. Dzięki temu, z nieświecącej sekcji kilku diod, bez większego problemu można zlokalizować pojedynczą uszkodzoną diodę LED. Mając już rozeznanie na rynku, można podejmować się samodzielnej wymiany zepsutych diod oraz taśm LED, kupując je naprawdę tanim kosztem. Oczywiście potrzeba do tego sprawnego majsterkowicza, „bohatera domu”. Jeżeli spotkam się z większym zainteresowaniem na temat samodzielnego reperowania uszkodzonych części oświetlenia LED - powstanie krótki poradnik, jak szybko i tanio naprawić taśmę czy żarówkę LED w przypadku uszkodzenia diody LED.

 

Ostatni aspekt ekonomiczny to energooszczędność oraz początkowy koszt zakupu. Jeżeli rozkładamy koszty i obliczenia na dłuższy okres czasu, to najbardziej ekonomicznym źródłem oświetlenia okaże się oświetlenie LED-owe. Najmniej ekonomicznym oświetleniem jest oświetlenie tradycyjne żarowe i halogenowe. Koszty typowego oświetlenia żarowego i halogenowego w długim okresie czasu są na tyle wysokie, że te źródła światła są najmniej ekonomiczne. Przy projektowaniu oświetlenia należy brać pod uwagę różne aspekty ekonomiczności wszystkich trzech źródeł światła. Ekonomicznym na pewno nie jest montowanie oświetlenia świetlówkowego w łazienkach. W tym pomieszczeniu światło jest często włączane i wyłączane, więc zamontowane tam świetlówki kompaktowe będą się szybko psuły. Nie będzie także komfortowym czekanie 2 minut po włączeniu świetlówek na ich całkowite nagrzanie się, aby świeciły pełną mocą. Nie należy jednak montować oświetlenia LED na siłę w każdym pomieszczeniu tylko dlatego, że jest na nie moda. Pod względem cenowym, montowanie droższego źródła światła LED na przykład w spiżarni czy schowku nie ma najmniejszego sensu, ponieważ włącza się je w tych miejscach dosłownie na 2-3 minuty kilka razy w tygodniu. Do tego celu najlepszym rozwiązaniem pod względem ekonomicznym będą tradycyjne żarówki lub halogeny 230V. Jednak w większości miejsc oświetlenia domowego czy biurowego najbardziej ekonomicznym jest oświetlenie LED. Niezależnie czy będziemy go używali do oświetlenia głównego czy dekoracyjnego, o ile oświetlane będą miejsca często i długo używane, to oświetlenie LED jest oświetleniem najbardziej ekonomicznym pod każdym względem. 

 

 

 

W praktyce, oświetlenie LED wymaga zastosowania odpowiedniego sterowania. Do każdego procesu - czy jest to włączanie, wyłączanie, regulacja czasowa, regulacja jasności, efekty LED etc., potrzebne są wyspecjalizowane sterowniki oświetlenia LED. Poniżej przedstawiony jest krótki opis stron WWW oferujących produkowane przez nas sterowniki LED dla oświetlenia LED. Można tam znaleźć pełen wachlarz możliwości oświetlenia LED-owego: od oświetlenia głównego, dekoracyjnego, użytkowego przez iluminacje reklam LED, stroboskopów LED, sterowników schodowych LED, grafiki LED, gwieździstego nieba LED, znaków LED, strzałek LED, napisów LED, liter LED, aż po wyświetlacze LED oraz wiele, wiele innych zastosowań tego typu oświetlenia. Źródło światła typu LED jest uniwersalne. W przeciwieństwie do tradycyjnych świetlówek, możliwe jest jego dowolne regulowanie, przy czym instalacje oświetleniowe LED są całkowicie bezpieczne. Większość oświetlenia LED (służącego do ściemniania, rozjaśniania, włączania etc.) zasilana jest napięciem na poziomie 12 V (lub mniejszym od 24 V), co jest wartością niezagrażającą jego użytkownikom. Jedynie mniejsza część oświetlenia typu LED korzysta z natężenia 230 V i w tym wypadku zmniejsza się zakres możliwości jego sterowania.









www.falaled.pl -tak zastosowane oświetlenie LED oferuje płynne efekty fali, rozjaśniania i ściemniania diod, taśm oraz żarówek LED 12V. Płynne efekty uzyskuje się poprzez zaawansowane algorytmy PWM. Efekty fali mogą być wykorzystywane w wężach świetlnych, a także podświetleniach oraz wyświetlaniu liter i napisów LED. Efekty fali LED opracowano na skomplikowanych algorytmach PWM, które są oferowane przez niewielką ilość firm na polskim rynku. Węże świetlne zbudowane i podłączone do sterowników fali LED mają niesamowite właściwości „pełzania” świetlnego typu LED. Nie trudno jest skonstruować wąż świetlny, podświetlenie, napisy, a nawet litery, gdzie poszczególne człony LED zapalają się i gasną w sposób skokowy. Jednak opracowanie i wykonanie takiego efektu fali, w którym pojedyncze sekcje i punkty LED płynnie zapalają się w sposób synchroniczny (a także w fazie przesuniętej w stosunku do poprzedniego członu) - to już wymaga wyższej szkoły algorytmicznej. Prezentowane sterowniki LED, tworzące nadzwyczajne efekty fali są na tyle uniwersalne i unikalne, że naprawdę trudno o znalezienie lepszych wśród oferowanych przez konkurencję.

 
www.napisyled.pl - - oświetlenie LED napisowe. Litery LED są wykonane z diod LED, modułów LED lub żarówek LED. Napisy LED są przeznaczone dla branży reklamowej oraz do wyróżniania punktów usługowych lub informacyjnych. Napisy LED bez efektów tworzonych przez specjalny sterownik LED tracą na atrakcyjności i są niezauważalne wśród pozostałych. Takie funkcje, jak regulacja mocy świecenia efektów LED czy regulacja jasności tła LED, zastosowane w tego typu sterownikach LED wzmacniają odbierane wrażenia i nadają dynamiki napisom LED. Standardowo, sterowniki posiadają regulację szybkości oraz zestaw wgranych efektów. Za pomocą przycisku wybiera się dowolny efekt LED - taki, który będzie pasował do potrzeb. W jednym miejscu oświetlenie reklamy typu LED musi być łagodne i stonowane. Natomiast w innej sytuacji, w sterowniku LED potrzebny jest efekt LED agresywny i dynamiczny. W zależności od wersji sterownika LED, do wyboru Klienta pozostaje aż kilkadziesiąt wgranych efektów.

www.sterownikled.plna tej stronie przedstawione zostały najlepiej sprzedające się sterowniki LED. Zaprezentowanych jest kilka typowych wersji sterowników LED i podane są ich przykładowe zastosowania. Prezentowane wersje sterowników LED zmieniają się co jakiś czas w zależności od potrzeb na rynku w danym okresie.
www.grafikaled.pl- – na tej stronie zostały zaprezentowane sterowniki przeznaczone głównie do stałej grafiki LED. Z diod LED (taśm, żarówek, modułów) tworzy się stałą grafikę, logo, nazwy itp. Stosując do tego sterowniki, można uzyskać ciekawe efekty dynamiczne grafiki LED. Sterowniki LED stosuje się do grafiki głównie w branży reklamowej i informacyjnej. Grafika LED może przybierać dowolne kształty, wielkości i czcionki. Dzięki niej można tworzyć węże świetlne, linijki LED, obwódki LED oraz napisy i litery z czcionek o przeróżnych kształtach, wielkościach i kolorach. Sterowniki grafiki LED to efekty stałych obrazów, rzeczy i sytuacji.
www.gwiazdyled.pljest to baza sterowników imitujących migotanie gwiazd na niebie. Do ich stworzenia zostały zastosowane wysoce wyspecjalizowane algorytmy PWM i pseudolosowe. Stosując przedstawione sterowniki diod LED można uzyskać naprawdę ciekawe efekty mieniącego się i pulsującego gwieździstego nieba LED. Aby uzyskać efekt gwieździstego nieba na suficie - właśnie diody LED do tego celu nadają się najlepiej. Gdyby ktoś chciał stworzyć rozgwieżdżone niebo z żarówek typowych - musiałby od razu utworzyć do nich porządne chłodzenie oraz zrobić duży zapas takich żarówek, ponieważ szybko i często ulegałyby uszkodzeniu (chyba, że chciałby doprowadzić do efektu wybuchu supernowej i stworzenia się czarnej dziury ;)). Diody LED montowane w suficie, czyli panelu do gwieździstego nieba, nadają się najlepiej do tego celu, ponieważ są żywotne oraz bardzo energooszczędne. Już niewielka ilość prądu powoduje widoczne świecenie się diod LED.
www.stroboled.pldiody LED, taśmy LED, moduły LED 12V od dłuższego czasu wykorzystywane są również w przeróżnego rodzaju stroboskopach emitujących efekty świetlne LED. Oferujemy sterowniki efektów stroboskopowych stroboLED, przeznaczone głównie dla branży rozrywkowej, dyskotekowej, prezentacyjnej etc. Efekty zawierają szybkie błyski, ściemnianie, rozjaśnianie oraz zmiany poziomów jasności PWM. Pojęcie stroboskopu oznacza tutaj miganie, błyski i pulsowanie. Diody LED nadają się do tego celu wprost idealnie, ponieważ w tym przypadku nic ich pod żadnym względem nie ogranicza. Iluminacje LED można włączać i wyłączać dowolnie, nawet kilka tysięcy razy na minutę, nie powodując przy tym żadnej szkody. Nawet nadmierne przeciążanie diody LED w jednym impulsie nie spowoduje żadnych negatywnych zmian, a przepływający przez nią prąd pozostanie w normie. Zazwyczaj diody LED mogą być zniszczone przepięciami lub termicznie. Jeżeli jednak w impulsie popłynie większy prąd i jeżeli średnia wartość nie przekroczy minimalnej, to takie diody można z powodzeniem wykorzystywać w efektach stroboskopowych. Zazwyczaj stroboskop kojarzony jest z dyskoteką. Owszem, są tam stosowane stroboskopy LED od dłuższego czasu, ale przede wszystkim stroboskopy LED 12 V są wykorzystywane w pojazdach - głównie uprzywilejowanych (policja, karetka, straż pożarna). Z oczywistych względów nie możemy zamontować niebieskiego czy czerwonego stroboskopu LED 12 V w prawdziwym samochodzie. Ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby taki stroboskop LED 12 V zamontować w małym pojeździe elektrycznym (dla dzieci) lub samochodach zabawkowych. Aby stać się bohaterem swoich dzieci, można w łatwy sposób zamontować sterownik LED stroboskopowy oraz dowolne diody LED i mieć niesamowite efekty migania i pulsowania, ożywiając nie do poznania zapomniane zabawki. Drugie życie takiego samochodu zabawkowego na pewno zrobi ogromne wrażenie na najmłodszych.

www.znakiled.plprezentowane są tutaj sterowniki oświetlenia LED, przeznaczone dla wszelkiego rodzaju znaków LED. Korzystać z nich może przede wszystkim branża reklamowa. Z racji tego, że reklama typu LED pozbawiona jest w zasadzie wad, coraz częściej stosuje się ją w szyldach, wyświetlaczach, kasetonach czy banerach LED. Długa żywotność, szeroki wybór kolorów, łatwość montażu, energooszczędność oraz bezproblemowe sterowanie, to główne zalety oświetlenia LED. Prezentowane sterowniki LED mogą być stosowane między innymi w znakach reklamowych aptek, strzałkach, znakach drogowych i tym podobnych. Samo oświetlenie LED dobiera się do charakteru miejsca, informacji lub usługi, dla której tworzony jest znak LED. Przykładowo, krzyż apteczny najczęściej będzie zbudowany z diod zielonych - na znak międzynarodowego oznaczenia aptek. Sam znak świecący LED bez sterownika LED jest mało atrakcyjny. Dodając odpowiedni sterownik LED do znaków, strzałek i reklam LED uzyska się dynamikę, zauważalność, atrakcyjność prezentowanego oświetlenia LED. Oferowane sterowniki posiadają wiele ciekawych funkcji, wgrane zestawy efektów (do wyboru w sterowniku) oraz regulację szybkości i jasności efektu lub jasności tła. Istnieją też wersje sterowane za pomocą pilota oraz z nietypowymi funkcjami, takimi jak np. nocne obniżenie mocy jasności LED. Funkcja nocnego obniżenia jasności oświetlenia LED jest często wykorzystywana w drogowskazach lub reklamach LED usytuowanych blisko dróg lub okien mieszkań. Kiedy zapada zmrok, sterownik automatycznie obniża moc oświetlenia LED, co pozwala na dostosowanie jego natężenia do panujących w jego bezpośrednim sąsiedztwie warunków.

www.firmaled.ploferujemy szeroki asortyment sterowników schodowych LED. Coraz bardziej popularne oświetlenie LED-owe, stosowane w domach, biurach, przejściach czy podjazdach, powoduje zwiększone zapotrzebowanie na inteligentne automatyczne sterowanie oświetleniem LED. Dla tej grupy oświetlenia LED: schodów, korytarzy, przejść, podjazdów czy chodników, opracowane zostały sterowniki LED schodowe. Oczywiście, pomimo nazwy, sterowniki schodowe LED nie muszą być stosowane wyłącznie na schodach, lecz z powodzeniem można montować oświetlenie LED schodowe w korytarzach, przejściach, ciągach komunikacyjnych, podjazdach czy na chodnikach. Inteligentne oświetlenie LED schodowe można montować tam, gdzie potrzebny jest efekt przejścia z jednego miejsca do drugiego. Efekty te to najczęściej zapalanie diod LED, taśm LED lub oczek LED po kolei, a następnie ich wygaszanie. Inicjowanie efektu może się odbywać np. poprzez przyciski. Dla przykładu: na dole schodów osoba naciska przycisk lub przełącznik, który powoduje załączenie sterownika LED i następnie zapalanie po kolei oświetlenia LED stopni schodowych lub punktów świetlnych. Wygaszanie oświetlenia LED odbywa się automatycznie - po kolei po ustawionym w sterowniku czasie. Oprócz tego, mogą być również stosowane takie efekty, jak przesuwanie się wagonika czy windy LED lub wygaszanie się wszystkich taśm i oczek LED na raz. Wyższe modele sterowników schodowych LED posiadają również takie efekty, jak kaskadowe (zwane również wodospadem LED) załączanie stopni czy punktów świetlnych LED. Dla niejednego użytkownika ciekawą funkcją jest opcja losowego wygaszania stopni schodowych oświetlenia LED. W sterownikach LED schodowych zastosowano wysoce wyspecjalizowany algorytm losowy, w którym nie sposób doszukać się jakiejkolwiek powtarzalności. Oprócz sterowania przyciskami oświetlenia LED schodowego, do sterownika można podłączyć także czujki ruchu PIR, bariery podczerwieni (fotokomórki), jak również inne czujki np. nacisku, radarowe, wibracyjne itp. Każdy model sterownika schodowego LED posiada możliwość wybrania liczby oświetlanych stopni schodowych czy punktów świetlnych. Projektując oświetlenie schodowe LED lub punkty świetlne LED korytarzy, przejść, ciągów komunikacyjnych, nie musimy znać dokładnej liczby stopni schodowych LED czy punktów świetlnych LED. Znając jedynie przybliżoną ilość stopni czy punktów LED, możemy wybrać taki sterownik LED schodowy, w którego przedziale będzie się mieściła planowana ilość oświetlanych stopni. Kolejną zaletą oferowanych inteligentnych sterowników oświetlenia LED schodowego jest wybór optymalnego algorytmu - pod przyciski lub pod czujki. W tańszych wersjach sterowników oświetlenia LED schodowego algorytm wybiera się na etapie zakupu. Natomiast w droższych modelach sterowników LED schodowych wybór algorytmu odbywa się już w samym sterowniku i nie musimy się martwić o to, czy dany algorytm będzie współpracował z systemem oświetlenia LED projektowanym na życzenie klienta. Bardzo często jest tak, że założenia odnośnie oświetlenia pomieszczeń, domów lub biur zmieniają się w momencie realizacji planów. Czasami okazuje się, że zamiast planowanego wcześniej przycisku, montowana będzie czujka ruchu PIR. W takim wypadku, wyższe modele sterowników LED schodowych pozwalają na wybranie odpowiedniego algorytmu sterowania. Algorytmy te są uniwersalne i na przykład algorytm optymalny pod czujki ruchu może być z powodzeniem stosowany pod przyciski. Nie jest to jednak możliwe w odwrotnym przypadku, gdzie algorytm dostosowany pod przyciski nie będzie sprawdzał się pod nietypowe czujki (np. zbliżeniowe). Istnieją również dodatkowe funkcje sterowników oświetlenia LED schodowego, jak np. wejście stałego świecenia LED, wejście blokujące świecenie LED, świecenie LED spoczynkowe dwóch skrajnych lub wszystkich kanałów (stopni schodowych LED lub punktów LED). Przykładowo, opcja świecenia spoczynkowego LED jest bardzo przydatną funkcją w nocy, kiedy dwa skrajne (na dole i na górze) lub wszystkie stopnie schodowe dają odpowiednio dopasowaną poświatę (moc świecenia można ustawić), zapewniona jest przez to większa wygoda i bezpieczeństwo użytkowników. Można także dwa skrajne kanały sterownika z ustawionym świeceniem spoczynkowym LED podłączyć do poręczy schodów lub dodatkowego oświetlenia w korytarzach, przejściach czy na chodnikach. Jedną z najważniejszych zalet oferowanych sterowników schodowych LED jest możliwość płynnego procesu włączania i wyłączania oświetlenia LED schodów, korytarzy i przejść. Standardowo, taśmy LED, oczka LED i żarówki LED 12 V są załączane techniką zerojedynkową. Polega ona na tym, że oświetlenie LED jest włączane natychmiast (czyli albo świeci albo nie świeci). W technologii płynnego włączania lub wyłączania oświetlenia LED, sterownik nadaje sygnał do taśmy LED, oczka LED czy żarówki LED w technice PWM. Sygnał PWM jest opracowany po to, aby można było między innymi regulować jasność oświetlenia LED. W zależności od wypełnienia PWM można uzyskać dowolną jasność (w przedziale 0-100%). W trybie płynnym oświetlenia LED stopnie schodowe najpierw rozjaśniają się od mocy minimalnej do maksymalnej jeden za drugim w funkcji „rozmytej”. Płynne zapalanie, czyli rozjaśnianie taśmy czy żarówek LED 12 V z funkcją „rozmytą” polega na tym, że kolejny punkt świetlny zaczyna się rozjaśniać zanim poprzedni dojdzie do 100%. Wielkość rozmycia płynnego oświetlenia LED może być regulowana, to znaczy, że kolejny punkt świetlny LED zacznie się rozjaśniać np. przy 20%, albo 40% poprzedniego punktu LED. O zaletach oferowanych sterowników schodowych LED można by się jeszcze długo rozpisywać, ale kończąc już ten temat należy jeszcze wspomnieć o jednej ważnej funkcji bardziej zaawansowanych modeli sterowników oświetlenia LED. Jest nią nierównomierne załączanie lub wyłączanie stopni schodowych lub punktów LED. Nierównomierność polega na tym, że na początku, gdy zapalają się taśmy czy oczka LED schodów lub korytarzy - szybkość ich włączania jest wysoka, ale im bliżej końca, tym włączanie punktów LED jest wolniejsze. Stopień nierównomierności można regulować. Ma to wielkie znaczenie dla systemu czujek ruchu z opóźnieniem, czujek zamontowanych blisko schodów lub np. dla czujek nacisku czy fotokomórek ustawionych na skrajnych stopniach lub blisko punktów świetlnych LED korytarzy, przejść czy podjazdów. Kiedy taka czujka zadziała, często jest się już na schodach lub bardzo blisko nich. Sterownik LED szybko załączy pierwsze stopnie schodowe LED (lub punkty świetlne LED), a im bliżej końca tym stopnie lub punkty LED będą włączały się coraz wolniej. Szybkość ich włączania się można ustawić samodzielnie w sterowniku LED schodów.

  

www.pwmled.pl - na tej stronie znajdują się sterowniki poświęcone grupie z algorytmami ściemniania i rozjaśniania typu PWM. Są to między innymi sterowniki efektów PWM LED, sterowniki płynnego sekcyjnego rozjaśniania, sterowniki jedno, dwu i trzy przyciskowe do regulacji jasności, wyłączniki czasowe diod, taśm i żarówek LED itp. Wchodząc na tę stronę dowiemy się o przykładach wykorzystania techniki PWM ściemniania i rozjaśniania LED. Płynne zapalanie i gaszenie LED w technice PWM to bardzo efektywny, efektowny, a zarazem sprawny i ekonomiczny system regulacji jasności oświetlenia LED. Na tej stronie pokazane zostały przykłady stosowania sterowników LED w oświetleniu głównym i dekoracyjnym. Sterowniki regulacji jasności jedno, dwu czy trzy przyciskowe są bardzo proste w użytkowaniu i bardzo skuteczne w sterowaniu i regulacji jasności oświetlenia LED. Przykładowo, sterownikiem jedno przyciskowym włącza się i wyłącza oświetlenie LED oraz (tym samym przyciskiem) reguluje się docelową jasność oświetlenia LED. Dodatkowo, wyłączanie i włączanie oświetlenia LED odbywa się w sposób płynny za pomocą sygnału PWM. Użytkowanie i sterowanie oświetleniem LED przy użyciu sterownika jednoprzyciskowego jest bardzo proste: jeżeli naciśniemy i szybko puścimy przycisk, to włączamy lub wyłączamy oświetlenie LED płynnie, natomiast jeżeli naciśniemy i przytrzymamy przycisk, to wchodzimy w tryb regulacji jasności. Trzymając przycisk w sposób ciągły - zmienia się jasność oświetlenia LED cyklicznie (od minimum do maksimum). Jeżeli już ustawiona zostanie taka jasność, jaka nas satysfakcjonuje, to szybko puszczamy przycisk i  jest ona zapamiętywana w sterowniku. Od tego momentu oświetlenie LED może być załączane płynnie do takiej jasności, jaka została przez nas ustawiona. Całe sterowanie i regulacja odbywa się w prosty i skuteczny sposób, przy użyciu tylko jednego przycisku. Dodatkowe opcje sterownika jedno przyciskowego, takie jak: regulacja szybkości płynnego rozjaśniania, regulacja szybkości płynnego ściemniania, regulacja nierównomierności (nieliniowości) rozjaśniania i ściemniania, regulacja szybkości trybu ustawiania jasności LED czy też wejścia i regulacja sceny oświetleniowej powodują, że produkty te są jednymi z najbardziej zaawansowanych sterowników LED PWM oświetlenia diodowego. Z drugiej strony oferowane przez nas sterowniki są bardzo proste i skuteczne w użytkowaniu.

Kolejnym przykładem wykorzystania sterownika LED PWM w oświetleniu LED jest wyłącznik czasowy wykorzystywany na klatkach schodowych (lub na korytarzu, przejściach, w schowkach, w garderobie itd.). Wejściem na przycisk (lub wiele przycisków równolegle) załącza się oświetlenie LED. Po odpowiednim czasie (ustawionym w sterowniku) oświetlenie LED zaczyna się wyłączać w sposób płynny. Standardowo, w oświetleniu klatek schodowych wyłączenie następuje natychmiastowo, bez żadnego ostrzeżenia. Chyba każdy miał taką sytuację, że będąc na klatce schodowej doznał  szoku po zapadnięciu ciemności, kiedy niespodziewanie wyłączyło się oświetlenie klatki schodowej. Trzeba wtedy szukać włącznika oświetlenia zupełnie po omacku. W sterowniku oświetlenia LED klatki schodowej wyłączenie oświetlenia LED następuje w płynny sposób. Korzystając z niego, przywołana przeze mnie sytuacja nie ma prawa się powtórzyć. Dzięki specjalnej opcji resetowania licznika, oświetlenie LED zaczyna świecić pełną mocą po uprzednim naciśnięciu na włącznik. Typowe wyłączniki oświetlenia na klatkach schodowych nie posiadają funkcji resetu. Oznacza to, że nie wiemy kiedy światło się wyłączy. Jeżeli idziemy z dziećmi – rodzi to wiele problemów i jest bardzo niebezpieczne. Natomiast w oświetleniu LED ze sterownikiem dedykowanym do oświetlenia klatek schodowych, wyłączenie jest płynne i ma ustawiany czas ściemniania. Może on wynosić np. 30 sekund lub 1 minutę. W tym czasie, przy ściemniającym się świetle, zdążymy w odpowiednim momencie wcisnąć przycisk zapalania światła. Oświetlenie LED ze sterownikami wyłączników czasowych PWM jest dość tanie, bezpieczne i bardzo użyteczne w użytkowaniu klatek schodowych.

Oświetlenie LED dekoracyjne, to zarówno diody i taśmy LED RGB, jak też oświetlenie białe zimne oraz ciepłe. W oświetleniu LED dekoracyjnym typu RGB ważna jest prostota obsługi oraz skuteczność efektów, głównie mieszania barw. Jednym z przykładów jest sterownik LED RGB tęczy z funkcją pauzy. Sterownik ten miesza kolory RGB, dzięki czemu uzyskuje się paletę wszystkich barw tęczy, przy czym robi to z wcześniej ustawioną szybkością. Jeżeli dany kolor nam się spodoba, naciskając przycisk zatrzymujemy uzyskaną barwę i cieszymy się na dłużej wybranym kolorem tęczy.

Kolejnym przykładem sterownika LED RGB jest bardzo prosty w użytkowaniu sterownik LED oparty na impulsatorze. Kręcąc gałką sterownika LED możliwy jest szybki wybór żądanego koloru z palety mieszania RGB.

Wyłączniki czasowe taśm i żarówek LED z funkcją ściemniania, zarówno dla diod LED RGB, jak i jednokolorowych (w tym białych ciepłych i zimnych), to kolejna propozycja sterowników LED, użytecznych w domowym oświetleniu typu LED. Załączenie zasilania takiego sterownika LED powoduje zmaksymalizowanie mocy oświetlenia LED. Następnie, automatycznie po ustawionym czasie, sterownik zaczyna ściemniać poszczególne sekcje oświetlenia. Po ustawionym wcześniej czasie taśmy oraz żarówki LED zostają całkowicie przyciemnione. Takie oświetlenie LED z wyłączaniem czasowym może być stosowane w korytarzach, klatkach schodowych lub sypialniach dzieci. Przykładowo, w sterowniku w sypialni dziecka ustawiamy czas wygaszania światła na 20 minut. Załącza się on i po określonym czasie światło zaczyna powoli przygasać. Natychmiastowe wyłączenie światła, gdy dziecko jeszcze nie śpi, może spowodować u niego lekki niepokój. Jednak przy zastosowaniu sterownika LED PWM - wyłączenie oświetlenia LED w sterowniku czasowym następuje bardzo powoli i płynnie. Takie powolne i płynne ściemnianie jest przyjazne dla dziecka, nie spowoduje u niego lęków ani szoku, jak natychmiastowe wyłączenie światła.

www.ledpwm.pl – na tej stronie znajduje się opis sterowników tematycznych poświęconych  grupie z algorytmami PWM ściemniania i rozjaśniania. Są to między innymi sterowniki efektów płynnej fali, sterowniki płynnego sekcyjnego rozjaśniania, sterowniki jedno, dwu i trzy przyciskowe do regulacji jasności, wyłączniki czasowe diod, taśm i żarówek LED, LED RGB itp.


www.efektyled.pljest to baza sterowników diod LED i taśm LED wprowadzanych seryjnie, jak i na zamówienie. Na stronie znajdują się zdjęcia i tabela porównująca parametry i dane różnych wersji oferowanych sterowników efektów diod LED. Firma specjalizuje się w sterownikach LED w szerokim zakresie ich zastosowania i użytkowania. Reklama LED, oświetlenie LED, wszystko, co LED-owe czasami potrzebuje odpowiedniego sterowania. Sterowniki są opracowywane i dostosowywane do potrzeb rynku, jak również do nietypowych potrzeb indywidualnych klientów. Duża baza opracowanych sterowników LED pozwala na bardzo szybkie i stosunkowo niedrogie opracowywanie nowych, nietypowych wersji sterowników LED do oświetlenia LED, sterowania LED czy reklamy LED. Jako że odpowiednie sterowniki są już opracowane i tylko czekają na zlecenie, klient ponosi jedynie koszty oprogramowania sterownika według jego własnych wytycznych i zaleceń. Najczęściej nie ponosi kosztów opracowania nowego sterownika LED od strony sprzętowej. Nowe wersje sterowników LED powstają bardzo szybko w zależności od wytycznych zlecenia.

www.znakiled.plta strona jest również poświęcona sterownikom wyświetlaczy LED. Świecące cyfry LED mogą być tworzone na bazie gotowych siedmiosegmentowych wyświetlaczy LED, a także budowane z diod LED czy modułów LED. Przykładowymi zastosowaniami sterowników wyświetlaczy LED są liczniki impulsów (na dwie, trzy cyfry i więcej) i sterowniki wyświetlaczy cen (na dwie, trzy cyfry i więcej). Główną zaletą oferowanych sterowników wyświetlaczy LED jest niemultipleksowe sterowanie segmentami wyświetlaczy cyfr. W typowych sterownikach wyświetlaczy LED sterowanie jest multipleksowe. Zaletą takiego sterowania jest mniejsze zapotrzebowanie na zasoby mikroprocesora od strony sprzętowej. Wadą sterowania multipleksowego jest brak możliwości regulacji jasności poszczególnych segmentów oraz utrudniona możliwość sterowania wyświetlaczami LED przy większym natężeniu prądu. Oferowane sterowniki mają do każdego segmentu wyświetlacza dedykowane dokładnie jedno wyjście. Z tego powodu można prosto sterować wyświetlaczami o dużej mocy oraz dodatkowo można regulować jasność wyświetlaczy LED.